„Bezpieczne życie seniora”

„Bezpieczne życie seniora”

  „Bezpieczne życie seniora” - Kliknij...

Bajkowy język migowy

Bajkowy język migowy

Jak to jest kiedy niesłyszące dziecko chce...

 • Spotkanie Wigilijne w Koninie

  Spotkanie Wigilijne w Koninie

  niedziela, 07, grudzień 2014 13:04
 • Już 25 Października ...

  Już 25 Października ...

  czwartek, 23, październik 2014 10:37
 • „Bezpieczne życie seniora”

  „Bezpieczne życie seniora”

  czwartek, 23, październik 2014 10:04
 • 30-lecie działalności Głuchych w Koninie

  30-lecie działalności Głuchych w Koninie

  wtorek, 30, wrzesień 2014 12:46
 • Bajkowy język migowy

  Bajkowy język migowy

  sobota, 28, czerwiec 2014 11:31

Akcent migowy w kampanii do Europarlamentu

Kampania wyborcza zbliża się ku końcowi, my jednak wspólnie z Głuchą kandydatką reprezentującą Koalicję Europa Plus Twój Ruch, Katarzyną Galasiewicz namawiamy aby w niedzielę 25 maja poświęcić choć chwilę po to, aby spełnić swój obywatelski obowiązek.

Karina Aksńczuk: Jako pierwsza głucha osoba w Polsce kandydujesz do Parlamentu Europejskiego. Jak chcesz przekonać do pójscia do głosowania osoby głuche?

Katarzyna Galasiewicz: Bardzo dobrze znam środowisko osób Głuchych w moim regionie. Głusi obywatele, wciąż jeszcze nie czują się jak pełnosprawni i chcą godne żyć. To dzięki ich głosom możemy zmienić sytuacje w naszym kraju, aby żyło się lepiej. Oni wiedza, że mają we mnie duże wsparcie, dostają je na każdym kroku.

 K.A.: Wiem ze chcesz działać na rzecz osób niepełnosprawnych, jakie są zatem Twoje priorytety? Co jest na chwilę obecną potrzebne w Polsce i Europe jesli chodzi o osoby z niepelnosprawnoscią?

K.G.: Chciałabym podejmować działania na rzecz ludzi niepełnosprawnych, zwłaszcza Głuchych i niedosłyszących w kwestii przystosowania i dostępności różnych aspektów życia . W Parlamencie Europejskim zamierzam przeciwdziałać dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy. Chcę żeby mieli prawo do swobodnego poszukiwania zatrudnienia w różnych zawodach, bo nadal w Polsce nie ma takiej możliwości. Chcę walczyć o to aby niepełnosprawni mieli wsparcie w miejscu pracy zarówno od pracodawców, współpracowników oraz trenerów pracy.

Chcę walczyć o pokonywanie barier komunikacyjnych, zmianę edukacji na dwujęzyczną w przedszkolach, szkołach i w rodzinach; dostępność do tłumaczy języka migowego, również o zwiększenie ilości programów telewizyjnych zawierających napisy.

K.A.: Czy faktycznie nasze prawo jest takie złe (prawo pracy) czy problem z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych tkwi gdzieś indziej - czyli w mentalności? Tutaj regulacje prawne chyba za dużo nie pomogą. Co zatem można zrobić?

K.G.: Należy zmienić przepisy, aby wszystkie osoby niepełnosprawne mogły pracować tak samo jak inni obywatele w Polsce, np.  pracodawcy nie mogą zapewnić tłumaczy języka migowego podczas szkoleń, kursów z powodu braku środków finansowych. Prawo w UE i w Polsce mówi, że wszyscy ludzie mogą pracować i mają takie same prawa, ale nadal osoby niepełnosprawne mają ograniczony dostęp do pracy. Myślę, że potrzebne są zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności - „niezdolność do pracy”. A oni starają się nie myśleć, że są osobami z niepełnosprawnością.

K.A.: Jak zamierzasz przekonać osoby słyszace aby zagłosowały na Ciebie?

Chciałabym, aby osoby słyszące poznały świat osób Głuchych poprzez wspólne działanie już na etapie przedszkolnym. Dzisiaj dzieci słyszące i niesłyszące nie mogą się w zasadzie w żaden sposób porozumieć, ale już wielu rodziców docenia wartość języka migowego u niemowląt i to może być bazą do połączenia dwóch światów: „świata ciszy i świata dźwięków”, bo na pewno wiele się mogą od siebie nauczyć nawzajem.

K.A.: Dziękuję Ci za rozmowę i życzę Tobie sukcesu w zbliżających się wyborach, trzymamy za Ciebie kciuki.

Partnerzy

 

Reklama

Subskrybuj nas-YouTube

Śledź nas na Instagramie

Instagram