„Bezpieczne życie seniora”

„Bezpieczne życie seniora”

  „Bezpieczne życie seniora” - Kliknij...

Bajkowy język migowy

Bajkowy język migowy

Jak to jest kiedy niesłyszące dziecko chce...

 • Spotkanie Wigilijne w Koninie

  Spotkanie Wigilijne w Koninie

  niedziela, 07, grudzień 2014 13:04
 • Już 25 Października ...

  Już 25 Października ...

  czwartek, 23, październik 2014 10:37
 • „Bezpieczne życie seniora”

  „Bezpieczne życie seniora”

  czwartek, 23, październik 2014 10:04
 • 30-lecie działalności Głuchych w Koninie

  30-lecie działalności Głuchych w Koninie

  wtorek, 30, wrzesień 2014 12:46
 • Bajkowy język migowy

  Bajkowy język migowy

  sobota, 28, czerwiec 2014 11:31

Mogę powiedzieć „zajebiście”?

Tak w pewnym momencie zapytał się pan Kevin Aiston opowiadając zebranym o swojej przygodzie z Głuchymi oraz o tym jak uczy się języka migowego.

A było to przy okazji drugiej już konferencji organizowanej przez firmę migam.pl „Zauważ nasze słowa”, która była zorganizowana 18 czerwca w Warszawie.


Konferencja dotykała wielu tematów m.in. zebrani mogli dowiedzieć się czym jest Kultura Głuchych oraz z jakich dobrych przykładów w Polsce moglibyśmy korzystać. Okazuje się, że na świecie jest wielu Głuchych, niezwykle aktywnych ludzi, którzy odnieśli sukces. Takie przesłanie zaprezentowali przedstawiciele Fundacji KOKON – Bartosz Marganiec oraz Marek Śmietana. Przesłanie to jest u nas w Polsce niezwykle ważne ze względu na naszą sytuację polityczno-społeczną. W naszym kraju ciągle osoba Głucha często postrzegana jest jako niepełnosprawna, niestety także wielu głuchych odbiera siebie w ten sposób. Ciągle sami głusi nie doceniają samych siebie i nie wierzą w swoje możliwości. Przecież chcieć, znaczy móc, a więc trzeba zawalczyć o to, aby zauważono nasze słowa!


Ciekawy wykład poprowadził także Dyrektor migam.pl – Sławomir Łuczywek, który pokazał nam niezbyt optymistyczne statystyki dotyczące realizacji Ustawy o języku migowym i innych sposobach komunikowania. Ogrom dyskryminacji powala, jednak jest i światełko w tym ciemnym tunelu w postaci bardzo aktywnych działań firmy migam.pl. Wystąpienia mieli przedstawiciele T-Mobile, NBP czy ING Bank Śląski - pokazali jak zamierzają współpracować i co zamierzają zrobić aby przystosować swoje usługi do potrzeb osób głuchych.


Był także pokaz Młodych Migających Muzykę – którzy zaprezentowali swoje teledyski piosenek w języku migowym. Cudna praca, cudni młodzi ludzie, którzy są żywym przykładem na to, że trzeba chcieć. Uważam, że wielu głuchych, dużo starszych od nich, powinno brać z nich przykład, bo przecież najważniejsze jest robić to, co się kocha.


I wreszcie to, na co ja osobiście czekałam najbardziej – czyli poezja w PJM, przygotowana także przez Fundację KOKON. Coś pięknego, czego generalnie nie da się opisać, trzeba to zobaczyć! Nie będę się na ten temat rozpisywać wręcz przeciwnie – zainteresowanych zapraszam do poszukiwań na stronie Fundacji KOKON, aby zobaczyć czym ta poezja jest. Może dla kogoś będzie to motywacja do tego, aby zacząć uczyć się języka migowego. Polecam!


I na koniec wystąpienie, które swoim optymizmem powala – czyli wracamy do pana, którego cytuję na początku – Kevin Aiston. Przyznaję, że gdzieś w programie jego nazwisko mi umknęło. Tym większe było moje zaskoczenie, gdy zobaczyłam go na scenie. Myślę, że jego optymizmu i pozytywnego podejścia do każdego tematu, my Polacy powinniśmy się uczyć i to już.


Jego przygoda z językiem migowym zaczęła się od pytania: „Czy wiesz jak miga się strażak?”. To pytanie zostawiam otwarte dla tych, których może ono zainspiruje do nauki, tak jak Kevina.


Każda konferencja dotyczące tematyki osób głuchych jest potrzebna. Myślę, że przed nami jeszcze dużo wspólnej pracy aby w końcu zauważono nasze słowa.

_6185163.JPG_6185127.JPG_6185232.JPG_6185189.JPG_6185131.JPG_6185143.JPG_6185215.JPG_6185112.JPG_6185088.JPG_6185104.JPG_6185105.JPG_6185118.JPG_6185083.JPG_6185091.JPG

Partnerzy

 

Reklama

Subskrybuj nas-YouTube

Śledź nas na Instagramie

Instagram