Historia języka migowego - od średniowiecza do dzisiaj

Jak wygląda historia języka migowego?

Potrzeba komunikacji jest wpisana w potrzeby każdego człowieka. Niestety niektórzy z nas pozbawieni są zmysłu słuchu, przez co nie mogą komunikować się w standardowy sposób. W związku z tym z pomocą przychodzi język migowy. Jak wygląda historia języka migowego? Przyjrzyjmy się mu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Początki języka migowego 

Historia języka migowego sięga XII wieku. To właśnie w tym okresie pojawiły się pierwsze wzmianki na jego temat. To zakon cystersów uważny jest za twórców języka migowego. Kreatywni zakonnicy zobowiązani do milczenia opracowali system daktylograficzny, który opierał się na komunikacji przy użyciu palców. Dziś nazywany jest to alfabet palcowy.

Przełomowym momentem był rok 1562, w którym to Giovanni Battista della Porta napisał książkę, która dokładnie opisuje alfabet palcowy.

Co ciekawe, na samym początku stosowano jedynie metodę czytania z ruchu warg, a miganie było surowo zakazane- od połowy XIX wieku, aż do lat 80. XX wieku. W 1981 Szwecja była pierwszym krajem akceptującym język migowy. 

Dlaczego język migowy zdobył taką popularność? 

W wieku XVIII oraz XIX na świecie pojawiły się pierwsze szkoły specjalnie dedykowane dla osób niesłyszących. Grupa społeczna poszukiwała doskonałego sposobu na szybką, jednoznaczną komunikację. Język migowy stał się uniwersalnym system komunikacji. Historia języka migowego pokazuję, że był on stale rozwijany, dopracowywany, przez co dziś możemy cieszyć się doskonałym system komunikacji, który umożliwia normalne życie dla osób, które pozbawione są słuchu.

Jak rozwijał się język migowy w Polsce?

Historia języka migowego w Polsce także jest niezwykle ciekawa. W naszym kraju w 1817 roku powstała pierwsza szkoła osób niesłyszących. Nosiła ona nazwę Instytut Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie.  To wydarzenie było zdecydowanie kluczowe. Od tego momentu rozpoczęto prace nad rozwojem podstawowego języka niesłyszących Polaków w naszym kraju nazywanym PJM

Artykuły

Najnowsze wpisy
Rozwój zawodowy osoby niesłyszącej
Rozwój zawodowy osoby niesłyszącej - jakie wyzwania stoją przed osobami niesłyszącymi na rynku pracy?

Rozwój zawodowy osoby niesłyszącej to temat, który wymaga szczególnej uwagi, ponieważ osoby z uszkodzeniami sł…

Jak zaplanować edukację dziecka niesłyszącego?
Edukacja dziecka niesłyszącego - jak zaplanować, aby zapewnić mu sukces?

Edukacja dziecka niesłyszącego jest wyzwaniem dla wielu rodziców i nauczycieli. Odpowiednie zaplanowanie eduka…

Na portalu edukacyjnym Świat Ludzi Głuchych poznasz problemy z jakimi borykają się osoby z niedosłuchem. Wierzymy, że każdy z nas może przyczynić się do stworzenia bardziej zrozumiałego i przyjaznego środowiska dla Osób Głuchych i Słabosłyszących.

Copyright gluchyswiat.pl, 2023, Wszystkie prawa zastrzeżone

Powered by WordPress