Stowarzyszenie Głuchy Świat

 

Nasza historia…
   zaczyna się od powstania Klubu Sportowego Niesłyszących GS KONIN w styczniu 2012 roku. Z początku wspólnie z naszymi Głuchymi i słyszącymi członkami chcieliśmy działać w sporcie. Udało nam się szybko znaleźć ciepłe miejsce w salce w Kościele pw Najświętszej Marii Panny w Koninie i tam działamy do dziś. Organizowaliśmy treningi z piłki nożnej, siatkówki i bowlingu, na które mogły przychodzić całe rodziny. Staraliśmy się także, aby nasi członkowie mogli choć raz w tygodniu móc spotkać się ze sobą i spędzić czas ze sobą. Wspólne Wigilie i inne uroczystości w rodzinnej atmosferze sprawiają, że wiele osób słyszących także chce poznawać świat widziany oczami Głuchego.
Pierwszy utworzony Zarząd Klubu tworzyły następujące osoby: Michał Węglewski (prezes), Arkadiusz Stawniak (Wiceprezes), Karina Akseńczuk (sekretarz), Ewa Chrzanowska (skarbnik) oraz Agnieszka Górniak (członek zarządu).
Od samego początku rozpoczęliśmy tłumaczenie na język migowy mszy świętej (każda ostatnia niedziela miesiąca) oraz wiadomości w TV Wielkopolska. Udało nam się uruchomić numer alarmowy SMS dla osób głuchych z powiatu konińskiego, jest to niebywały sukces, który mamy nadzieję, stanie się wzorem do wprowadzenia jednolitego systemu w całej Polsce. Stale promujemy język migowy jako podstawowy sposób komunikacji, dzięki temu nasze Stowarzyszenie zdobywa coraz więcej słyszących przyjaciół. Staramy także nie zamykać się w swoim gronie, ale wychodzić i brać udział w różnych inicjatywach, które mają miejsce w naszym mieście bądź poza nim. Kilka razy braliśmy udział w „Spacerkach po Zdrowie” organizowanych przez Koniński Oddział PTTK, a także organizowaliśmy własne imprezy jak np. Dzień Głuchego czy wspólny wypoczynek nad okolicznymi jeziorami.
Szybko jednak okazało się, że potrzeby osób Głuchych to nie tylko sport, ale także szeroko pojęta pomoc społeczna i edukacja. Dlatego wyszliśmy tym potrzebom naprzeciw i postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność, a także zmienić nazwę Klubu na Stowarzyszenie Głuchy Świat. Stało się to 10 stycznia 2014 roku. Od tego czasu rozpoczynamy zapisywanie nowej karty w naszej historii.

 

Galeria

 

Partnerzy

 

Subskrybuj nas-YouTube

Śledź nas na Instagramie

Instagram