Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego - ważne święto dla osób niesłyszących

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego odbywa się każdego roku w ostatnią niedzielę września. Święto zostało ustanowione w 1958 roku przez WFD, czyli Światową Federację Głuchych. Ten dzień kończy również tzw. Tydzień Głuchych i jest upamiętnieniem powstania organizacji w 1951 r.

W 1958 r. został zorganizowany konkurs na plakat, który miał upamiętniać święto. Ciekawostką jest, że wygrał niesłyszący Polak Henryk Osten-Ostachewicz. Jego dzieło przedstawiało ludzką twarz z przekreślonym uchem. Dziś symbolem jest już samo przekreślone ucho.

Każdego roku w Polsce Polski Związek Głuchych organizuje obchody, mające na celu nagłośnić problem osób głuchych. Ta organizacja powstała w Łodzi w sierpniu 1946 roku.  Głównym jej celem jest dbanie o dobro niesłyszących, czyli ich rehabilitacja, edukacja czy zapewnianie im usług prawnych.

Dzień Języków Migowych po raz pierwszy odbył się w Sztokholmie 2011 roku i od tamtej chwili święto jest łączone z Dniem Osób Niesłyszących.

Cele Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego

Celem tego wyjątkowego dnia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi władz, polityków, mediów czy opinii publicznej na prawa i potrzeby osób głuchych. W trakcie obchodów odbywają się kampanie i imprezy, mające na celu promowanie praw osób niesłyszących. Istotnym elementem święta jest również język migowy, który pozwala osobom głuchym na swobodne komunikowanie się za pomocą znaków i gestów.

Warto wiedzieć, że świat pełen jest głuchych osób, na ten moment to około 70 milionów. Prawie 80% z nich to ludzie z państw słabo rozwiniętych, gdzie trudno o odpowiednie warunki do edukacji czy rozwoju. Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego jest szczególnie ważny, by dotrzeć do takich osób i udzielić im stosownej pomocy. 

Głuchota to niepełnosprawność, której nie powinno się bagatelizować. Właśnie dlatego Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego jest szczególnie ważny, by zwrócić uwagę na potrzeby ludzi niesłyszących i zapewnić im odpowiednie prawa i możliwości.

Artykuły

Najnowsze wpisy
Jak wygląda historia języka migowego?
Historia języka migowego - od średniowiecza do dzisiaj

Potrzeba komunikacji jest wpisana w potrzeby każdego człowieka. Niestety niektórzy z nas pozbawieni są zmysłu …

Rozwój zawodowy osoby niesłyszącej
Rozwój zawodowy osoby niesłyszącej - jakie wyzwania stoją przed osobami niesłyszącymi na rynku pracy?

Rozwój zawodowy osoby niesłyszącej to temat, który wymaga szczególnej uwagi, ponieważ osoby z uszkodzeniami sł…

Jak zaplanować edukację dziecka niesłyszącego?
Edukacja dziecka niesłyszącego - jak zaplanować, aby zapewnić mu sukces?

Edukacja dziecka niesłyszącego jest wyzwaniem dla wielu rodziców i nauczycieli. Odpowiednie zaplanowanie eduka…

Na portalu edukacyjnym Świat Ludzi Głuchych poznasz problemy z jakimi borykają się osoby z niedosłuchem. Wierzymy, że każdy z nas może przyczynić się do stworzenia bardziej zrozumiałego i przyjaznego środowiska dla Osób Głuchych i Słabosłyszących.

Copyright gluchyswiat.pl, 2023, Wszystkie prawa zastrzeżone

Powered by WordPress